خانه فرهنگ مشارکتی سیحون

برخی دوره های ما

مرکز آفرینش‌های هنری سیحون

  /  مقالات   /  آموزش موسیقی آنلاین یا حضوری؟ (معایب و مزایا)
آموزش آنلاین

آموزش موسیقی آنلاین یا حضوری؟ (معایب و مزایا)

این روزها آموزش‌های آنلاین در بسیاری از زمینه ها طرفداران خاص خود را دارد. سختی های حمل و نقل و هزینه آن در شهرهای بزرگ و این روزها شیوع بیماری کرونا باعث شده بسیاری از افراد، آموزش‌های خود را به صورت آنلاین پیگیری کنند. هنر و موسیقی هم از این قاعده مستثنا نیست. طرفداران یادگیری موسیقی بیش از قبل به آموزش های آنلاین علاقه مند شده اند.

بعضی میگویند کلاس‌های آنلاین بازدهی خوبی ندارد و قابل مقایسه با کلاس حضوری نیست. برخی دیگر اما معتقدند که در چنین شرایطی انتخاب کلاس آنلاین، تنها راه چاره است.

در این مقاله قصد داریم به مزایا و معایب هر دو روش پرداخته و این دو روش را با هم مقایسه کنیم

کلاس موسیقی آنلاین

این روزها بازار کلاس های موسیقی آنلاین بیش از قبل داغ شده. دلیل مهم آن نگرانی مردم از انتقال ویروس کرونا و عواقب آن است. منطقی ست که در چنین شرایطی رفت‌و‌آمدهای غیر ضروری را کنسل کنیم و بیشتر در خانه بمانیم. اما مگر میشود برای مدت نامعلومی در خانه ماند؟ تا چه زمان این وضعیت ادامه خواهد داشت؟ با این حساب آموزش موسیقی و رفتن به آموزشگاه را چه کنیم؟

اگر تصمیم گرفته اید که رفتن به کلاس موسیقی را برای مدتی تعطیل کنید تا شرایط بهتر شود؛ باید بدانید که دور ماندن از کلاس و آموزش میتواند زحماتی که خودتان و استادتان تا به اینجای کار کشیده اید، احتمالا هدر میرود. دور ماندن از تمرین قطعا بر انگیزه شما تاثیر میگذارد و شما را از حال و هوای یادگیری و انگیزه هایی که برای آنها شروع به یادگیری موسیقی کرده بودید، دور میکند.

در چنین شرایطی جایگزین کردن کلاس های آنلاین بهترین راه چاره است. میتوانید با استاد خود یک زمان مناسب را هماهنگ کنید و از طریق نرم‌افزارهایی که خدمات تماس تصویری ارائه میدهند، اقدام به برگزاری کلاس کنید.

آموزش آنلاین موسیقی

مزایای آموزش آنلاین

آموزش آنلاین برای افرادی که مشغله های کاری زیادی دارند مناسب است. مراجعه به آموزشگاه های موسیقی برای افرادی که بیشتر وقت خود را به شغل خود اختصاص داده اند، کار دشواری است. افرادی هم هستند که در شهرهای کوچک زندگی میکنند و امکانات زیادی در شهرشان برای آموزش موسیقی ندارند. استفاده از اینترنت، فاصله ها را حذف میکند و شما را به صورت آنلاین سر کلاس آموزش موسیقی حاضر میکند.

مزیت این روش بر کسی پوشیده نیست. مخصوصا در ایامی که شیوع کرونا بیرون رفتن از خانه را کمی خطرساز کرده.

  • کاهش هزینه های حمل و نقل
  • حفظ سلامتی در دوران شیوع ویروس کرونا
  • صرفه جویی در وقت

معایب آموزش آنلاین

قطعا در کنار همه ی مزایایی که گفته شد، معایبی هم وجود دارد. همه ی آنچه که شما نیاز دارید از طریق کلاس و درس به دست نمی‌آید. حضور در محیط آموزشی، خود باعث ایجاد روحیه و انگیزه میشود. مراجعه به آموزشگاه موسیقی باعث آشنایی بیشتر شما با روند فعالیت های هنری شده و به شما دید کافی در مورد تخصصتان میدهد. این مساله در آموزش آنلاین قطعا اتفاق نمی افتد.

  • حضور نداشتن در محیط هنری و قرار نگرفتن در فضای آموزشی
  • بازدهی کمتر به نسبت روش حضوری
  • سختی انتقال معنا

ارسال یک نظر