آموزشگاه هنری سیحون

  /  مقالات   /  آموزش موسیقی در دوران کرونا و پساکرونا
آموزش آنلاین

آموزش موسیقی در دوران کرونا و پساکرونا

 

آموزش موسیقی تا امروز عمدتاً به صورت حضوری انجام شده است. هنرجو برای بهره مند شدن از تجربیات ارزشمند اساتید چه بسا که مسیرهای طولانی را طی کرده و برای فراگیری موسیقی از اساتید بنام رنج راه را به جان خریده و در این مسیر گام نهاده است.

آموزش آنلاین موسیقی شاید از حدود یکدهه پیش آغاز شده است. اما بخش زیادی از این فرایند در آغاز به عنوان مکمل بوده است. بعبارتی هنرجویان علاوه بر اینکه در یک آموزشگاه موسیقی به صورت حضوری از علم و تجربه یک استاد بهره مند می شدند، اما در کنار آن از محتواهای تولید شده در فضای آنلاین نیز بهره گرفته اند. 

این قبیل محتواها عمدتاً به صورت ویدئویی در سایت هایی مانند یوتیوب، ویمئو، آپارات و موارد مشابه قابل دسترسی است و هنرجو می تواند به صورت آنلاین و یا از طریق دانلود کردن از این محتواها بهره مند شود.

با شیوع کرونا از ماه های پایانی سال ۱۳۹۸ مردم مجبور به ماندن در خانه ها شدند و فرصت استفاده از فضای آنلاین برای یادگیری که با ظهور اینترنت و رشد روز افزون آن به شعار بسیاری از کشورها تبدیل شده بود، فرصت خودنمایی یافت و چاره ای جز استفاده از این فضا به منظور تداوم کسب و کارهای مختلف نبود.

حوزه آموزش نیز برای جلوگیری از اتلاف وقت به فضای مجازی روی خوش نشان داد و مسیری که شاید بدون کرونا سالهای طولانی مجال بروز نمی یافت، توانست در چند ماه پیشرفت قابل توجهی داشته باشد. آموزش موسیقی نیز از این فرصت استفاده کرده و گمان می رود که بتواند تغییرات قابل توجهی در این حوزه ایجاد نماید.

فضای مجازی و جبران محدودیت های گذشته در حوزۀ آموزش

در واقع، آموزش آنلاین موسیقی بسیاری از محدودیت های گذشته را جبران می کند. برای مثال، اگر در گذشته استادی در بهترین آموزشگاه موسیقی تهران به تدریس مشغول می شود، امکان استفاده از علم و تجربه او توسط هنرجویان سایر نقاط ایران به آسانی وجود نداشت و تنها معدودی از هنرجویان می توانستند از حضور وی بهره مند شوند.

با شکل گیری فرصت آموزش آنلاین موسیقی، اساتید موسیقی می توانند دروس خود را به صورت آنلاین و بدون محدودیت های جغرافیایی به همه کسانی که علاقمند به بهره گیری از علم و تجربه آنها هستند، در اختیار هنرجویان قرار دهند.

شاید شما هم از جمله کسانی هستید که قصد یادگیری یک ساز موسیقی را داشته اید، اما به دلیل مشکلات رفت و آمدی و فاصله دور جغرافیایی نتوانسته اید از دانش استاد محبوب خود بهره مند شوید. اکنون این فرصت به وجود آمده است تا بتوانید از طریق آموزش آنلاین موسیقی بدون رفت و آمدهای غیرضرور و صرفه جویی در زمان خود نسبت به یادگیری ساز مورد علاقه خود اقدام کنند.

آموزشگاه موسیقی سیحون به عنوان یکی از بهترین آموزشگاه های موسیقی در تهران که در منطقه یک و در خیابان اندرزگو واقع شده است، نسبت به آموزش عالی اقدام کرده و علاقمندان می توانند از خدمات آموزش آنلاین موسیقی بهره مند شوند.

این آموزشگاه با چندین سال سابقه و با برخورداری از اساتید بنام و حرفه ای هم اکنون به صورت حضوری میزبان هنرجویانی است که کام خود را با موسیقی سیراب می کنند. با وجود این، فرصت آموزش آنلاین موسیقی برای همه کسانی که تاکنون موفق به بهره مندی از دانش یک استاد برجسته نشده اند، فراهم شده است.

مزایایی آموزش آنلاین موسیقی

محیط آنلاین که از آن به فضای مجازی نیز یاد می شود، رفته رفته به بخش اصلی زندگی روزمره همه انسان ها تبدیل می شود. حالا دیگر علاوه بر خرید و فروش و رفع نیازهای روزمره، کسب مهارت های شخصی که توسعه فردی را به دنبال دارند، نیز از طریق آنلاین امکانپذیر است.

دنیای موسیقی شاید در فضای آنلاین بهتر از فضای آفلاین رشد کند. اگرچه این ادعا در ابتدا ممکن است کمی اغراق آمیز باشد، اما با استناد به دلایلی این ادعا بیان شده است. نخستن این که هنگام بهره گیری از آموزش آنلاین موسیقی می توان به امکان ذخیره ویدئوی آموزشی – البته با هماهنگی با آموزشگاه و با کسب اجازه از استاد محترم –  اشاره کرد که هنرجو می تواند در فواصل هفتگی بین کلاس ها به آنها مراجعه کند و روشهای نوازندگی خود را تصحیح نماید.

هنرجو نیاز نیست تنها به اساتیدی که نزدیکی محل زندگی خود تدریس می کنند بسنده نماید. مرزهای جغرافیایی در عصر فناوری اطلاعات و ارتباطات معنایی ندارند و شما می توانید استاد خود را از هر چهار گوشه این کره خاکی که دسترسی به اینترنت وجود داشته باشد، انتخاب نمایید.

از سوی دیگر، در کلان شهرهایی مانند تهران که به جرأت می توان گفت بهترین آموزشگاه های موسیقی در آن فعالیت دارند، رفت و آمد همواره دغدغه پایتخت نشینان بوده است. اکنون با مدد آموزش های آنلاین بسیاری از رفت و آمدها حذف شده اند، و می توان وقت صرفه جویی شده را به فراگیری بیشتر اختصاص داد.

به طور یقین، آینده آموزش در حال تغییر است. اگرچه این امر بواسطه بروز ویروس کرونا که تهدیدی برای جان انسان هاست شکل گرفته، اما در دل این تهدید نیز فرصت هایی وجود دارد که بخشی از این فرصت ها شامل حال حوزه آموزش موسیقی می شود.

 

 

 

ارسال یک نظر