خانه فرهنگ مشارکتی سیحون

برخی دوره های ما

آموزشگاه هنری سیحون

  /  مقالات   /  انتخاب بهترین آموزشگاه موسیقی- اولین و مهم‌ترین تصمیم

انتخاب بهترین آموزشگاه موسیقی- اولین و مهم‌ترین تصمیم

پیدا کردن آموزشگاه موسیقی مناسب برای رشد و پیشرفت در زمینه نوازندگی و آواز، یکی از دغدغه های پیش روی علاقه‌مندان به این حوزه است. در شهرهای بزرگی مثل تهران، با توجه به گستردگی و تنوعی که در انتخاب وجود دارد، انتخاب بهترین آموزشگاه موسیقی کار به مراتب دشوارتری ست.

انتخاب آموزشگاه موسیقی در تهران یک از تصمیمات اولیه برای آموزش موسیقی ست و البته یکی از مهم‌ترین آنها نیز هست.

اما نگران نباشید، این مقاله برای شما نوشته شده است! تا به شما کمک کند، با در نظر داشتن معیارهای درست برای انتخاب، بهترین آموزشگاه موسیقی تهران را برای ثبت نام پیدا کنید.

قدم اول: مهم‌ترین چیزی که در طول مسیر نیاز دارید: تمرین!

این روزها میتوان با دسترسی به اینترنت، متدهای مختلفی برای آموزش هر ساز، توسط چندین مدرس و نوازنده خوب پیدا کرد. هر کس روش خودش را دارد و البته زبان خودش را ! ولی در این میان یک چیز مشترک است: ” پایبندی به تمرین روزانه”

خلاصه بگویم. در هر آموزشگاه یا موسسه ای که ثبت نام کردی و یا طبق هر متدی موسیقی را فرا میگیری باید برای تمرین (مشق) های آن وقت بگذاری و تمرین کنی. به غیر از این هم هیچ راه دیگری ندارد! پس فکر نکن اگر گیتار را از جو ساتریانی یا کمانچه را از کیهان کلهر بیاموزی، قرار است زودتر به مقصد برسی یا زودتر آهنگ های بیشتری بنوازی و غیره… . مسیر طی کردنی ست و آموزه‌‌های موسیقی برای هر کسی با سرعت و نحوه‌ی خاصی نتیجه میدهد و به بار می‌نشیند. پس صبر باشید و عجله نکنید.

قدم دوم: چرا به آموزشگاه موسیقی می‌رویم؟

در قدم اول گفته شد که شما نیاز به تمرین دارید. خب این درست. اما تمرین ِ چه چیز؟ به چه شکل تمرین؟ یا به عبارتی: تمرین برای دستیابی به چه هدفی؟ و چگونه؟

شما در ابتدای مسیر یادگیری نیاز به یک راهنما و استاد دارید. نیاز دارید تا موسیقی را به شکلی درست و آکادمیک یاد بگیرید. باید توجه داشته باشید که اشتباه در هر یک از مراحل یادگیری، باعث ایجاد نقص در روند یادگیری میشود. این نقص های کوچک بلاخره جایی روی صحنه ی اجرا یا در اتاق تمرین و یا هنگام ضبط اثر، شما را غافلگیر میکند و نوازندی‌تان را با مشکل مواجه میکند و یا باعث بروز آسیب های جدی فیزیکی و عصبی در بدن میشود.

تنها این دلایل نیستند که نیاز شما را به یک آموزشگاه موسیقی خوب تایید میکنند. شما نیاز دارید مراحل رشد و یادگیری را یکی پس از دیگری پیموده و تجربیات هنری گوناگون از مشاوره سازشناسی و انتخاب ساز گرفته تا دوره های خصوصی و گروهی و کنسرت های هنرجویی را پشت سر بگذارید و در هر یک از مراحل این مسیر به پختگی کامل برسید. پس مراجعه به یک شخص یا موسسه‌ که شما را در این مسیر همراهی کند و تجربه ی لازم را نیز داشته باشد، الزامی به نظر میرسد.

قدم سوم: کدام آموزشگاه موسیقی را انتخاب کنیم؟

اگرچه بهترین انتخاب برای هرشخص، بسته به موقعیت او ممکن است متفاوت باشد؛ اما معیارهایی وجود دارد که تقریبا برای همه علاقه مندان، ثابت است. برای یافتن بهترین آموزشگاه موسیقی، دقت به چند نکته الزامی به نظر میرسد:

ویژگی آموزشگاه
معیارهای انتخاب یک آموزشگاه موسیقی خوب

سابقه هنری آموزشگاه

باید پیش از ثبت نام در هر دوره ای، از سابقه‌ی آموزشگاه مورد نظر اطلاعات کسب کنید. باید دید که این آموزشگاه چه دوره هایی را برگزار کرده و در این سال ها چقدر موفق بوده است. پرس و جو بهترین راه برای کسب اطلاعات در این رابطه است. پرسش را میتوانید از هنرجویان و اساتید همان مجموعه یا افراد مطلع در دیگر آموزشگاه ها انجام دهید. به خاطر داشته باشید سابقه هنری مفید را در ارائه درست دوره ها، برگزاری ورکشاپ ها و کنسرت های هنرجویی و فعالیت های این چنینی میتوان یافت و ازاین جهت همه‌ی پزینه های موجود را مورد مقایسه قرار داد و بهترین را انتخاب کرد.

اساتید شناخته شده و خوش سابقه

هر نوازنده ی خوبی لزوما استاد خوبی برای آن ساز نیست. زمان میبرد تا نوازنده ای برای تدریس پخته شود و توان بیان مفاهیم به شیوه ای ساده و روان را داشته باشد. استاد موسیقی علاوه بر تدریس مقدمات و الزامات تئوری موسیقی و نحوه ی ساز زدن و نشستن هنگام ساز زدن، دید کلی در مورد هنر و موسیقی به هنرجو میدهد. در واقع شناخت هنرجو از موسیقی خودش توسط استاد و به واسطه ی او صورت میپذیرد. پس داشتن استاد با تجربه و کارکشته، از دلایل اصلی پیشرفت در نوازندگی و آواز است. برای کلاس گرفتن با یک استاد مطرح موسیقی، گاه ممکن است مسافت زیادی را هر جلسه بپیمایید و یا هزینه ی بیشتری بپردازید اما مطمئن باشید یک استاد خوب ارزشش را دارد.

هنرآموزان موفق

نماد موفقیت یک مجموعه، میزان موفقیت افرادی ست که از خدمات آن مجموعه بهره میبرند. اگر مدیریت آموزشگاه به شیوه‌ای صحیح انجام شود و اساتید به درستی توسط مدیریت انتخاب شده باشند، فضا به سوی تربیت هنرجویان موفق پیش خواهد رفت و پس از چند سال شاهد حضور نوازندگان و خوانندگان خوبی در آن آموزشگاه خواهیم بود. باید توجه داشت که تربیت هنرمندان در سطح ملی و بین‌المللی، اتفاقی نیست و تنها به یک یا دو عامل بستگی ندارد. عوامل زیادی در این موفقیت ها دخیل هستند که  آموزشگاه های موسیقی کمی این عوامل را رعایت میکنند. پس با کمی تحقیق و پرس و جو میتوانید هنرجویان قدیمی آموزشگاه را پیدا کنید و ساز زدن یا آواز خواندن آنها را در مقام مقایسه گذاشته و تصمیم بگیرید.

امکانات و تجهیزات

برای آموزش موسیقی تجهیزات و محیط مناسب خود لازم است.

تجهیزات اینفو
حداقل امکانات یک آموزشگاه موسیقی

اتاق آکوستیک

برای آموزش و تمرین هنرجویان، یکی از اصلی ترین ویژگی های یک آموزشگاه موسیقی معتبر و است. کیفیت صدایی که حین نوازندگی به گوش میرسد بسیار مهم بوده و اگر شنیدار هنرجو از ابتدا با صداهای درست و بدون مزاحم و نویز شنیده شود، تجربه ی شنیداری دقیق تر و درست تری برای هنرآموز رقم خواهد خورد که در طی مسیر فراگیری، همواره به او کمک خواهد کرد.

سازهای استاندارد

شروع یادگیری باید توسط سازهای استاندارد و بدون نقص انجام شود. سازهای غیر استاندارد میتواند به دست شما آسیب بزند و یا موجب ایجاد عادات غلط در نوازندگی بشود که بعدا اصلاح آنها غیرممکن خواهد بود. پس برای انتخاب ساز خود حتما از استاد موسیقی یا شخصی آشنا کمک بگیرید. همچنین دقت داشته باشید که ساز آموزشگاه از حداقل استانداردها برخوردار باشد. در غیر این صورت از ساز شخصی خود استفاده کنید.

لوازم جانبی و کمک آموزشی

این لوازم برای هر ساز مخصوص به خود است و ممکن است با ساز دیگر تفاوت داشته باشد. مثلا کاپو یا باره بند برای گیتار، پدال برای نوازندگی سازهای زهی (تار، گیتار، عود و…)

کلاس های آموزش موسیقی

اکثر کلاس هایی که در آموزشگاه های موسیقی برگزار میشود مربوط به آموزش ساز است. گرچه دوره های آموزش آهنگسازی و تنظیم و کلاس های میکس و مسترینگ هم چند سالی ست که در آموزشگاه های موسیقی تدریس می‌شود و علاقه مندان به خود را هم دارد؛ همچنین کلاس های آموزش خوانندگی که این سال ها طرفداران زیادی هم دارد در سبک های پاپ و کلاسیک و راک پیدا کرده را میتوان گل سرسبد این دوره ها دانست.

انتخاب ساز باید با آگاهی و دانستن چند نکته صورت بگیرد. میتوان در این امر از مشاوران و اساتید موسیقی هم کمک گرفت و بعد اقدام به تصمیم گیری کرد.

اول از همه علاقه شخصی‌تان است که به شما می‌کوید کدام ساز را انتخاب کنید. فیزیک بدنی هم تا حدی مهم است. کسی که انگستان کشیده ای داشته باشد، قطعا بهتر از کسی که انگشتان کوتاه دارند میتواند گیتار زدن را یاد بگیرد و در آن پیشرفت کند. البته موارد استثنا هم وجود دارد. اما بهتر است آن سازی را انتخاب کنید که با شرایط فیزیکی شما نیز سازگارتر باشد.

برای انتخاب ساز و سبک نوازندگی‌تان می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان در آموزشگاه موسیقی سیحون را شرکت کنید و بعد تصمیم خودتان را بگیرید. همین حالا تماس بگیر: ۰۲۱۲۶۴۵۷۶۷۴

برای اطلاع از چگونگی برگزاری کلاس ها در سیحون به توضیح در مورد بعضی از این دوره ها می‌پردازم :

کلاس گیتار سیحون

دوره آموزش گیتار یکی از قدیمی‌ترین کلاس‌های سیحون است. با بیش از ۱۰ سال تجربه در امر آموزش گیتار که یکی از پرطرفدارترین و البته حساس‌ترین بخش‌های آموزش موسیقی ست، میتوان گفت حالا آموزش گیتار در ایران خیلی غیرآکادمیک و غیر اصولی شده. می‌توان گفت این روزها گیتار زدن و فراگیری گیتار بیشتر به جنبه‌ی فان و سرگرمی آن پرداخته و گاهی به یادگیری صرفا چند آکورد و ریتم ختم میشود! البته نتیجه هم واضح است… موسیقی سطحی و اجراهای سخیف…

بدون شک گیتار از آن دسته سازهایی ست که در موسیقی کلاسیک، پاپ، راک، جز و بلوز در اولویت نسبت به هر ساز دیگری ست. و قطعا این درجه از اهمیت پشتوانه ای هم دارد. متد های خوبی طی این سال ها برای گیتار نوشته و به فارسی ترجمه شده. از “آموزش قدم به قدم” جیسون ولدرن برای گیتار کلاسیک گرفته تا “متد ریف گیتار” جو ستریانی و البته تعداد زیادی از این متدها کارآمد و موثر هستند.

چیزی که این میان مهم است داشتن استادی خوب در مسیر آموزش و فراگیری گیتار است. در یک دوره آموزش گیتار که ممکن است چند ترم به طول بی‌انجامد، شما بایستی علاوه بر شناخت کلی با ساز و فضای نوازندگی، تا حدودی نسبت به مسائل تئوری موسیقی اشراف داشته و چندین قطعه در سبک خاصی بنوازید یا همراه با آن آواز بخوانید.

جناب آقای مهیار منفرد مدرس گیتار کلاسیک و پاپ در آموزشگاه موسیقی سیحون هستند.

کلاس پیانو سیحون

اگر به دنبال یادگیری کامل‌ترین ساز هستید، پیانو یاد بگیرید! پیانو ساز بسیار خوش صدا و کاملی در تولید موسیقی است. یادگیری پیانو پیش نیاز اصلی ورود به دنیای حرفه ای و نیمه حرفه ای موسیقی است. اگر قصدتان از پرداختن به موسیقی، تبدیل شدن به یک آهنگسازو یا تنظیم کننده است، بهتر است با یادگیری پیانو کار خود را شروع کنید. پیانو یکی از سازهای صفحه کلید دار و در واقع معروف‌ترین آنهاست. سازی ست که هم قابلیت تولید ملودی را دارد و هم به خوبی هارمونی را اجرا میکند.

آموزش پیانو متدهای خاص خود را دارد. اساتید معروفی مثل بِیِر و چرنی، متدهای معروف پیانو به سبک کلاسیک را سال ها پیش نوشته اند و هنوز هم از پیش نیازهای ورود به دنیای پیانو است.

البته استاد پیانو در کنار آموزش قطعات و تکنیک ها، نکاتی در مورد تئوری موسیقی از همان ابتدا با شما مطرح خواهد کرد، که در هر جلسه این مطالب ادامه خواهد داشت و منجر به رشد دانش تئوری شما و تاثیر شگفت انگیز آن در نوازندگی‌تان خواهد شد. جناب آقای حمیدرضا رضایی مدرس پیانو و آواز در آموزشگاه موسیقی سیحون هستند.

کلاس آواز

از تب و تاب این روزهای موسیقی پاپ و یک شبه طی شدنِ همه ی راه‌های ۱۰۰ ساله و قهر با مادر محترم! که بگذریم؛ آواز و آوازخوانی جایگاهی بسیار بلندی  در موسیقی اصیل ایرانی دارد. آوازهای کلاسیک ایرانی که اساتیدی چون محمد نوری، بانو هایده ، گلپا، مرحوم استاد شجریان و دیگر بزرگان دارد، هنوز هم یکی از پر طرفدارین آوازها در بین ایرانیان است. گرچه از تغییر و تحولات مثبت در این زمینه نیز نباید غافل شد. در سال های اخیرهم شاهد رشد موسیقی در سبک های پاپ و سنتی  در سطح خوبی بودیم و حتی پس از آن با ظهور پدیده های غربی تر و سبک های تلفیقی، موسیقی های جدیدتر و البته جذاب تر هم در گوش مردم جای خودش را باز کرد. پدیده راک و رپ که خود پدیده های غربی بوده اند، حالا در ایران به نام‌ها رپ‌فارسی و راک‌فارسی، دنبال میشوند و هواداران و آرتیست‌های محبوب و البته حرفه ای خودشان را دارند. در آموزش آواز بخش هایی وجود دارد که باید به صورت جداگانه به آن پرداخته شود.

تولید اثر
مراحل تولید اثر موسیقایی

شما به عنوان هنرجوی آواز ابتدا به تمرین در دامنه صدایی خود میپردازید و همزمان با آن پایه های تئوری موسیقی و چگونگی تولید صدا از دستگاه صوتی بدنتان را می‌آموزید.

صداسازی

صداسازی یکی از مباحث مهم و تاثیرگذار در آموزش آواز و خوانندگی به هر سبکی می‌باشد. فن صداسازی به شما می‌آموزش چطور با بدنتان به عنوان یک ساز مواجه شوید. ویژگی های صوتی این ساز را بدانید و به بهترین شکل آن را به کار بگیرید.

سلفژ

سلفژ یک توانایی است که از ۳ مرحله تشکیل می‌شود:

نت‌‌خوانی: نام هر یک از نت ها را روی خطوط حامل بدانی و ارزش زمانی هر یک را تشخیص دهی

دشیفراژ: نام و صدای نت ها را در ذهنت تداعی کنی

خواندن نت با حنجره : روی همان نت به طور صحیح و بدون حرکت صوتی اضافه، بخوانی

 توانایی سلفژ نیاز به تمرین کردن دارد و یک شبه حاصل نمی‌شود. نواختن همراه با یک ساز در تمرین سلفژ بسیار موثر است. بهترین ساز برای این تمرین، پیانو است. (برای همین میگوییم پیانو پایه‌ی سازهاست)

نیاز به تمرین در یادگیری آواز بیشتر از یادگیری ساز حس می‌شود. یادگیری ساز و نواختن آن امری بیرونی است و شاید بتوان گفت یادگیری آن آسان تر است. آواز خواندن، نوعی ساز زدن درونی است و تولید یک ساز خوش صدا و توانمند در درون حنجره، کاری به مراتب سخت تر و طولانی تر است.

کلاس سازهای کوبه ای سیحون

سازهای کوبه ای قدمتی به اندازه ی تاریخ بشر دارند. اولین صدایی که بشر توانست به آن ریتم ببخشد، توسط کوبیدن روی یک شئ به وجود آمد. بعد ها این ابزار ها به چوب و سنگ و پوست حیوانات مجهز شدند و تبل ها و دهل ها ساخته شدند. سازهای کوبه ای با گذشت سال ها با پیشرفت های به وجود آمده، توسعه یافتند و خود به انواع گوناگونی در هر فرهنگ تبدیل شده اند.

درامز در موسیقی غربی، دف و تنبک در موسیقی شرقی.

سازهای کوبه ای به نوعی پایه ی ثابت همه ی موسیقی های دنیاست. و طیف وسیعی از سازها را شامل میشود. آموزش تنبک خود رشته ای تخصصی و مهم در موسیقی سنتی است که زیبایی های خاص خود را دارد. آموزش دف که یکی از سازهای عرفانی و اصیل ما ایرانی هاست. و همچنین آموزش کاخن از سازهای اسپانیایی  در آموزشگاه موسیقی سیحون برگزار می‌شود.

اساتید این دوره آقایان : امیرسالار کرامتی و محمدرضا نریمانی هستند

کلاس آموزش سنتور سیحون

سیحون با سال ها تجربه در برگزاری کلاس های آموزش موسیقی سنتی، در این سال ها به سازهای اصیل ایرانی توجه ویژه ای داشته و کلاس های آموزشی در این رشته را بسیار جدی برگزار کرده و پیگیری کرده. آموزش سنتور یکی از آن دسته کلاس هایی ست که همیشه توسط اساتید با تجربه و شناخته شده تدریس می‌شده است.

سنتور نوازی هم مثل سایر سازهای ایرانی پس از گذراندن دوره های مقدماتی، وارد دستگاه ها و گوشه های موسیقی ایرانی میشود و ردیف نوازی را نیز تجربه خواهید نمود.

جناب آقای علیرضا محرابی مدرس سنتور در آموزشگاه موسیقی سیحون هستند.

کلاس آموزش آهنگسازی و تنظیم

علم و دانش آهنگسازی در عصر جدید دستخوش تغییرات زیادی شده. زمانی شما به یک پیانو، و پشتکاری برای تمرین و نبوغ و استعدادی برای آهنگسازی آن هم بعد از سالیان سال تمرین، نیاز داشتی.

امروز اما علاوه بر اینکه همان دانش ها را نیاز داری برای آهنگساز شدن، اما باید کار کردن با یک سری نرم افزار و پلاگین و VST را هم یاد بگیری و حتی شاید بتوان گفت یادگیری این مهارت به اندازه ی یادگیری تئوری موسیقی اهمیت دارد.

پروسه ی تولید یک آهنگ از مراحل مختلفی تشکیل شده که هر کدام به صورت جداگانه و طی مراحل خاص خود انجام میشوند.

آهنگسازی و تنظیم

آهنگسازی اولین مرحله است. کسی که نت ها و آکوردهای آهنگ را مینویسد، آهنگساز نام دارد. پس از انجام مرحله اول، تنظیم کننده وارد عمل میشود.

مرحله ی دوم تنظیم نام دارد. تنظیم کننده کسی است که نت ها و آکورد های نوشته شده توسط آهنگساز را برای هر سازی به صورت جداگانه مینویسد. پس از اینکه قطعه ی نوشته شده برای هر ساز، نواخته و ضبط شد و یا توسط VST ساخته شد، هر یک از این پارت ها به ترتیبی که تنظیم کننده انتخاب میکند‌، قرار میگیرد و به گوش میرسد.

میکس و مسترینگ

مرحله ی نهایی و سومین مرحله از تولید اثر، میکس و مسترینگ است. در این مرحله، که یک مهندس صدا معمولا آن را انجام میدهد، صداهای خام و بدون افکت، به شکلی افکت گذاری، اصلاحات و تعیین ولوم شده و برای پخش در دستگاه های مختلف ، تنظیم میشوند. این مرحله در واقع کیفیت و شفافیت به موسیقی اضافه میکند و باعث میشود که موسیقی به خوبی شنیده شود.

دوره های آموزش آهنگسازی و تنظیم و میکس و مسترینگ به طور کامل در آموزشگاه موسیقی سیحون برگزار میشود. مدرس دوره جناب آقای حمیدرضا رضایی هستند.

سخن پایانی

ما در آموزشگاه موسیقی سیحون هدف خود را ارتقا سطح فرهنگ و موسیقی قرار دادیم. تا به حال به لطف خدا و بعد دوستان عزیزمان موفق بوده ایم. این موفقیت بدون همراهی شما قطعا حاصل نمی‌شد. به همین علت از شما می‌خواهیم در ادامه نیز ما را یاری کنید تا شاهد پیشرفت های جدی دیگر فرزندان این مرز و بوم درعرصه ی موسیقی و هنر باشیم.

نظرات
  • Arman مهر ۲۲, ۱۳۹۹ ۷:۰۰ ب٫ظ

    ممنون از مقاله خوبتون. لذت بردم 👍👍👍

    پاسخ
ارسال یک نظر