خانه فرهنگ مشارکتی سیحون

برخی دوره های ما

مرکز آفرینش‌های هنری سیحون

  /  مقالات   /  انواع صدا برای آواز و خوانندگی

انواع صدا برای آواز و خوانندگی

تقسیم بندی های زیادی برای جنس صدای مردان و زنان وجود دارد. این تقسیم بندی ها به منظور شناخت ویژگی‌های صوتی حنجره ی هر فرد و همچنین برای کنار هم قرار دادن این صداها در اپرا شکل گرفت. اگر به دنبال راهی برای خواننده شدن هستید و یا به دوره های آموزش موسیقی علاقه مند هستید. ابتدا لازم است جنس صدای خود بشناسید و بدانید صدای شما در کدام تقسیم بندی قرار میگیرد.

تقسیم بندی های زیادی برای جنس صدا وجود دارد. این تقسیم بندی ها بر اساس گستره ی صدایی فرد مشخص میشود. گستره ی صدایی همان فاصله ی بین بالاترین و پایین ترین نتی است که برای فرد قابل اجرا ست.  به طور کلی 7 نوع صدا برای خوانندگان وجود دارد. سه دسته برای زنان (کنتر آلتو ، متسو سوپرانو و سوپرانو) و چهار دسته برای مردان ( باس ، باریتون ، تنور و کنتر تنور) به غیر از این میتوان صدای کودکان را نیز در دسته ی جداگانه ای قرار داد.

در این مقاله قصد داریم انواع گستره های صدایی را به طور کامل توضیح دهیم ، تا بتوانید قدم های اولیه آموزش آواز یا آموزش موسیقی را به درستی بردارید.

سوپرانو

زیرترین جنس صدا در میان زنان سوپرانو نام دارد.بالاترین فرکانس در میان صدای انسان، سوپرانو است. این بازه صدایی که بین دو c)) میانی تا دو یک اکتاو بالاتر قرار گرفته، اهمیت زیادی در اپرا و موسیقی کلاسیک دارد. سوپرانو خود دارای چند زیرساخه و دسته بندی است که از لحاظ گستره ی صدایی با یکدیگر متفاوت هستند. در خوانندگان زن ایرانی دریا دادور، حمیرا و پری زنگنه دارای صدای سوپرانو هستند.

متسوسوپرانو

متسو سوپرانو بازه ی صدایی کمی بم تر از سوپرانو و زیرتر از کنترآلتو است. بازه ای که برای این جنس از صدای زنانه در نظر گرفته اند بین نت لا پایینِ دو متوسط تا دو اکتاو بالاتر است (A3 تا A5)

کنترآلتو

بم ترین صدایی که در میان خوانندگان زن میتوان یافت کنترآلتو است. این جنس از صدا در میان زنان بسیار نادر است. صداهای بم و تیره در این دسته قرار دارند. در میان خوانندگان ایرانی مرحوم هایده چنین صدایی داشته است.

کنترتنور

در میان صدای مردان، زیرترین صدا کنترتنور نام دارد. این بازه از صدا بسیار نزدیک به صدای زنانه است و در میان مردان بسیار نادر است. قرن 17 ام در انگلستان دوره اوج این بازه صدایی بوده. آهنگسازان زیادی در این دوره قطعات خود را برای این بازه صدایی نوشته اند

تنور

این گستره ی صدایی در موسیقی ایران طرفداران زیادی دارد. اکثر خوانندگان پاپ ایرانی را میتوان در این گروه قرار داد. بازه ی تنور معمولا بین نت دو (C3) تا نت فا (F4) است. البته در کارهای سولو این بازه بین دو (C5) تا (C4) است.

باریتون

باریتون را صدای میانه برای مردان میدانند. این جنس از صدا در میان مردان شایع است. گستره ی باریتون برای خوانندگان گروه کر بین فا دوم (F2) تا (F4) و برای خوانندگان اپرا بین (G2) تا (G4) است. در بین خوانندگان ایرانی مرحوم بنان دارای صدای باریتون بوده است.

باس

بمترین صدای مردانه ای که در موسیقی شنیده میشود باس است. این جنس از صدا از نظر گستردگی بسیار محدود بوده و صدای خاصی محسوب میشود. در خوانندگان ایرانی داریوش و مرحوم نوری دارای چنین صدایی هستند.

ارسال یک نظر