آموزشگاه هنری سیحون

  /  مقالات   /  انواع گیتار و تفاوت آنها
guitars

انواع گیتار و تفاوت آنها

گیتار یکی از سازهای خوش صدا و بسیار محبوب برای فراگیران دوره های موسیقی است. به علت تنوعی که در ظاهر و نوای گیتارها وجود دارد، این ساز برای نواختن سبک‌های گوناگونی کاربرد دارد. کلاسیک، پاپ، راک، جز، بلوز و حتی پاپ ایرانی همگی سبک‌هایی هستند که “گیتار” در آنها نقش اساسی و تایین کننده‌ای دارد. گیتار کلاسیک، گیتار الکتریک، گیتار آکوسیک و گیتار باس از جمله گیتارهایی هستند که هرکدام نوای خاص خود را دارند و کاربرد و شیوه‌ی نواختن هر کدام با دیگری متفاوت است. اگر در به دنبال راهی برای پیدا کردن سبک و گیتار مورد نظر خود هستید خواندن این مقاله را به شما توصیه می‌کنم.

گیتار کلاسیک

شناخته شده ترین گیتار در بین عوام، گیتار کلاسیک است. این نوع از گیتار قدمتی چند هزار ساله دارد و داستان های زیادی در مورد پیدایش آن نقل شده که در این بحث نمی‌گنجد. همانطور که در تصویر می‌بینید این گیتار ظاهری ساده و شناخته شده دارد. گیتار کلاسیک، گیتار پاپ و گیتار فلامینکو جز همین دسته از گیتار ها هستند که جنس چوب بدنه و دسته آنها با یکدیگر تفاوت دارد که در نتیجه با عث تفاوت در جنس صدای تولید شده از ساز می‌شود.

گیتار کلاسیک
گیتار کلاسیک

کسانی که از این نوع گیتار استفاده می‌کنند به ۳ دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند:

۱. طرفداران موسیقی کلاسیک

  دوره کلاسیک در موسیقی غربی به قطعات ساخته شده در فاصله سال‌های، اما سبک “کلاسیک” که این روزها در بین هنرآموزان و علاقه مندان بسیار گفته و شنیده می‌شود به طور کلی به موسیقی غربی گفته می‌شود که از قرن ۱۶ تا قرن ۱۹ میلادی در بین آهنگسازان اروپایی به ویژه در ایتالیا رواج داشته است. با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید نمونه‌هایی از این سبک موسیقی را بشنوید و تصمیم بگیرید که به این سبک از موسیقی علاقه‌مند هستید و آیا می‌خواهید آموزش گیتار را با سبک کلاسیک شروع کنید یا خیر. آهنگسازان معروف این دوره بهتوون، باخ، موتزارت و هایدن هستند. اگر با شنیدن نوای موسیقی کلاسیک، میلی در جهت تولید و نواختن این نوع موسیقی در شما ایجاد میشود پس شما یکی از علاقه مندان به این سبک از موسیقی هستید و میتوانید اقدام به خرید گیتار کلاسیک کنید.

۲. طرفداران موسیقی پاپ

کلمه‌ی پاپ از کلمه ی ” پاپیولار” به معنی عام پسند گرفته شده است. شاید بتوان این سبک از موسیقی را پر طرفدارترین سبک موسیقی در بیبن علاقه مندان حرفه‌ای و آماتور دانست. این سبک از موسیقی در گیتار به دو بخش ریتم نوازی و ملودی نوازی تقسیم میشود که بخش ریتم نوازی آن میتواند با خواندن هم همراه باشد. اگر به دنبال کاور کردن موسیقی هنرمندان پاپ مورد علاقه خود هستید این سبک مناسب شما است و می‌توانید با فرا گرفتن گیتار پاپ، ریتم نوازی کنید و همراه آن آواز بخوانید.

۳. طرفداران موسیقی فلامنکو

فلامنکو، موسیقی فولکلور (محلی) اسپانیا است که همراه با رقصی به همین نام اجرا میشده است. این سبک بیشتر توسط کولیان اسپانیا نواخته میشده است، اما امروزه شهرت جهانی این سبک باعث شده که علاقه مندان و طرفداران بسیاری در نقاط مختلف جهان پیدا کند. این سبک از گیتار نوازی دارای تکنیک های خاص و البته کمی مشکل است. اگر به این سبک از موسیقی علقه‌مند هستید باید در تمرینات خود پشتکار زیادی داشته باشید ولی زیبایی و گوش نوازی این سبک و وجهه‌ی حرفه‌ای که به عنوان یک نوازنده به شما می‌دهد خستگی تمرینات را از تن شما به در خواهد کرد.

گیتار الکتریک

گیتار الکتریک
گیتار الکتریک

گیتار الکتریک یکی از گونه های گیتار است که به تنهایی نمیتوان از آن خروجی گرفت. برای تولید صدا با گیتار الکتریک شما حتما به تقویت کننده amplifier نیاز دارید. همچنین میتوانید با قرار دادن افکت های مختلف بر سر راه امپلی‌فابر، جنس صدای خروجی را تغییر دهید. دو سبک نوازندگی مختلف در گیتار الکتریک وجود دارد. نوازندگان گیتار لید، وظیفه ی ملودی نوازی را بر عهده دارند.ریتم گیتاریست ها، وظیفه ی ریتم یا ریف نوازی را بر عهره دارند. گیتار الکتریک در سبک های جز،بلوز، راک و متال استفاده ی فراوان دارند و به عنوان ساز اصلی مورد استفاده هستند. اگر طرفدار گروه های متالیکا و پینک فلوید هستید و الگوی شما برای موزیک سازی این گروه ها هستند، میتوانید آموزش گیتار الکتریک را شروه کنید.

گیتار باس

گیتار باس
گیتار باس

این نوع گیتار هم مثل گیتار الکتریک برای تولید صدا به امپلی فایر احتیاج دارد. استفاده از گیتار باس برای خطوط بیس آهنگ و اجراها استفاده میشود. نسبت به دیگر انواع گیتار، این نوع طرفداران کمتری دارد. طرفداران گیتار باس معمولامخاطبان خاص موسیقی هستند. گیتارهایی که تا قبل از این به شما معرفی کردیم همگی در حالت معمول ۶ سیم دارند و کوک آنها شبیه به هم است. گیتار باس به صورت نرمال ۴ سیم دارد و بدنه‌ی آن کمی بزرگتر از سایر گیتار هاست. سیستم پرده بندی در این گیتار متفاوت از سایر گیتارهاست. همچنین کوک این گیتار با باقی هم‌خانواده های خود متفاوت است.

ارسال یک نظر