خانه فرهنگ مشارکتی سیحون

برخی دوره های ما

مرکز آفرینش‌های هنری سیحون

  /  مقالات   /  جایگاه تئوری در آموزش موسیقی
تئوری موسیقی

جایگاه تئوری در آموزش موسیقی

تئوری موسیقی همواره به عنوان بخش مهمی از آموزش موسیقی در کلاس های آموزش ساز تدریس شده است. بگذریم از اینکه برخی آموزشگاه ها و مدرس ها بر این باور نیستند. و سعی دارند قسمت لذت بخش موسیقی را که ختم به زدن چند قطعه میشود، به هنرجو بیاموزند و الباقی را فدای چند صد هزار تومن پول بیشتر کنند.

تئوری در واقع الفبای یادگیری موسیقی است و نمیتواند از هیچ یک از قسمت های آموزش موسیقی جدا شود. هر درسی که در یک جلسه آموخته میشود حاوی نکاتی تئوریک است. این نکات درک موسیقایی هنرجو را بالا برده و او را با زبان بین‌المللی موسیقی آشنا میکند. در ادامه به بحث بیشتر در این مورد پرداخته ایم که پیشنهاد میشود خواننده ی آن باشید.

زمان درست آموزش تئوری

نظرات متفاوت و بعضا مخالفی در این زمینه وجود دارد. برخی معتقدند که آموزش از تئوری شروع میشود و سپس به عملی ختم میشود. این حرف شاید در مورد موسیقی مقامی و برخی سازهای آن درست و کاربردی باشد. اما به صورت حرفی مطلق نمیتوان روی آن حساب کرد. آموزش تئوری برای اکثر هنرجویانی که ابتدای راه یادگیری هستند، خشک و خسته‌کننده است. با این روند تا کلاس از مرحله تئوری عبور کند و به عملی برسد احتمالا 70% هنرجویان آموزش موسیقی را رها کرده‌اند.

تفکر دیگر میگوید: آموزش عملی مقدم بر آموزش تئوری است. ابتدا فرد باید با ساز آشنایی مقدماتی پیدا کند، بعد وارد مسائل تئوریک موسیقی که کمی سنگین‌تر است، بشود. همانطور که انسان اولیه هزاران سال پیش ابتدا در شاخ گاو دمید و دمید تا نواختن را آموخت و هزاران سال بعد تئوری موسیقی پدیدار شد.

برخی هم مساله ی هم زمانی را مطرح میکنند. که البته برای برخی سازها مثل پیانو، راه حل مناسبی به نظر میرسد.

آموزش تئوری چه بخش هایی دارد؟

هر استادی آموزش های تئوری را به شکلی ارائه میدهد. مراجع متفاوتی برای آموزش تئوری وجود دارد. مصطفی کمال پور تراب یکی از بهترین آموزش‌های تئوری موسیقی است که مورد قبول بسیاری از اساتید است. سال‌هاست که اساتید موسیقی از کتاب پورتراب، برای آموزش تئوری استفاده میکنند.

اما بخش‌های مختلف تئوری موسیقی کم و بیش یکی است. تئوری موسیقی از معرفی کلیدهای موسیقی و خطوط حامل شروع میشود. در ادامه، نت خوانی به هنرجو آموزش داده میشود و گام به گام پیش میرود. در زیر، بخش‌های مختلف آموزش تئوری را به شما معرفی میکنیم:

خطوط حامل و نمادها

زبان نوشتار موسیقی، نت است. نت ها روی خطوط حامل نوشته و خوانده میشوند. خطوط حامل از 5 خط موازی سیاه رنگ تشکیل شده. نام نت ها با توجه به موقعیتی که نسبت به خطوط حامل دارند، مشخص میشود. نت ها یا روی خطوط حامل قرار دارند یا بین آنها.

نت‌خوانی

آموزش تئوری موسیقی با معرفی نت‌های موسیقی، آغاز میشود. نت‌ها مواد اولیه برای ساخت موسیقی هستند. از این رو یادگیری نام هر نت و جایگاهش روی خطوط حامل واجب است. خواندن نت اولین مرحله برای نواختن ساز است.

کلید و سر کلید

در ابتدای هر قطعه موسیقی نمادی وجود دارد که به آن کلید گفته میشود. کلید هر قطعه نشانگر جایگاه آن نت روی خطوط حامل است. پس از اینکه کلید مشخص شود، باقی نت ها نسبت به کلید چیده میشوند. مثلا کلید سل نشان میدهد که جایگاه نت سل روی خط دوم حامل است، پس باقی نت ها به این ترتیب روی خطوط و بین آنها چیده میشوند.

مفاهیم دیگری از جمله فاصله، گام و هارمونی در بحث آموزش تئوری موسیقی وجود دارند که در یک مقاله جداگانه در مورد آنها صحبت خواهیم کرد

ارسال یک نظر