آموزشگاه هنری سیحون

  /  مقالات   /  سبک‌های مختلف عکاسی کدامند؟
camera logo

سبک‌های مختلف عکاسی کدامند؟

عکاسی مانند هر هنر دیگری زیرشاخه‌های خاص خود را دارد. هنر عکاسی برای هر شخص تعریف خاص خود را دارد و هرکس بنا به علاقه شخصی و کاربردی که دارد از آن استفاده میکند. شاید در نگاه بسیاری از افراد، عکاسی هنر نباشد. اما عکاسی هنر درست دیدن و شکار لحظه هایی است که از چشم افراد عادی دور میماند.

سبک های عکاسی

یک عکاس حرفه‌ای در واقع هنرمندی ست که می‌تواند صحنه‌هایی را با لنز خود ثبت کند که دارای هویت هنری و امضای شخصی خود اوست. دوربین ابزار کار عکاس است و سرمایه‌ی عکاس دید هنری و نگاه خاص اوست. دستین اسپارکز (Destin Sparks) یکی از چهره‌های سرشناس دنیای عکاسی میگوید: ” عکاسی داستانی است که من نمی توانم آن را در قالب کلمات بیان کنم “

شما در عکاسی با سبک های زیادی روبرو هستید که هرکدام دامنه‌ی وسیعی را شامل میشود. در این مقاله تلاش کردیم، سبک های مطرح عکاسی را به شما معرفی کنیم.

عکاسی مدلینگ

عکاسی مادلنیگ

این شاخه از عکاسی در سالهای اخیر بسیار مورد توجه عکاسان قرار گرفته است. اصلی ترین رسالت عکاسی مادلینگ، معرفی محصولات یا مُد های پوشاک و آرایش است. برای بهتر دیده شدن محصول، از چهره های سرشناس مثل بازیگران، خواننده ها و ورزش‌کاران مطرح استفاده میکنند. این سبک بیشتر به دنبال راهی خاص برای نمایش کالا و خدمات است. راهی که مخاطب را با عکسی تبلیغاتی روبرو نکند. عکاسی مادلینگ بیشتر از اینکه جنبه‌ی هنری داشته باشد از منظر صنعتی و تبلیغاتی حائز اهمیت است.

عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی

به نوعی از عکاسی که هدف آن معرفی کالا، خدمات و یا چهره ای خاص است، عکاسی صنعتی میگویند. عکاسی صنعتی این روزها در راس پیکان تبلیغات و تولید محتوا برای کسب و کارها قرار دارد. هر کسب و کار با هر نوع تولیدات و خدماتی، به این نوع عکاسی احتیاج دارد.

عکاسی صنعتی خود زیرشاخه‌های زیادی دارد که بنا به نوع محصول یا خدماتی که قرار بر معرفی آن است، دسته بندی میشود.

شاخه‌ی صنعتی تاکید بر معرفی برند و کلیه فعالیت های آن برند دارد. برای همین عکاس تلاش میکند تا جنبه های واقعی آن کسب و کار را به نمایش بگذارد. معرفی هدف کسب و کار، اعتبار آن برند و جایگاهی که نزد مردم دارد تا حد زیادی به عکاسی صنعتی گره خورده است.

نمونه عکس هایی که در بیلبوردهای تبلیغاتی میبینید، یا عکس هایی که در بروشور یک کالا وجود دارد نمونه هایی از عکاسی صنعتی است.

عکاسی خبری

عکاسی خبری

عکاسی خبری به منظور ثبت اتفاقات و وقایع مهم روز در دنیا انجام میشود.به منظور مستند سازی تصویری، و اطلاع رسانی درست خبر به مخاسب، نیاز به تصویر است. عکاس خبری معمولا برای یک دفتر روزنامه،یک سایت خبری یا یک خبرگزاری رسمی کار میکند و تصاویر مورد نیاز برای اخبار را تهیه میکند. این اخبار میتواند در زمینه سیاسی،فرهنگی،ورزشی و یا حوادث باشد و بنا به هر شاخه، عکاسی خبری قواعد خاص خود را به کار میگیرد. عکاسی خبری تاثیر بسیاری روی مردمی که خبر را میخوانند دارد. گاهی یک عکس، فضای جامعه را تحت تاثیر خود قرار میدهد. این مساله میتواند حساسیت های کار عکاس را بیشتر کند.

عکاسی طبیعت

عکاسی طبیعت

با اینکه این سبک عکاسان حرفه‌ای خود را دارد، اما بسیار مورد توجه عکاسان آماتور است. کسانی که در حال آموزش عکاسی هستند، به عکاسی از طبیعت بسیار علاقه مند هستند. دلیل این علاقه مندی زیاد بودن سوژه در این ژانر است. شما حتما نیاز ندارید از محیط شهری فاصله بگیرید تا بتوانید از طبیعت عکاسی کنید. یک گلدان، هوای ابری و یا باغچه‌ی منزل شما میتواند سوژه‌ی عکاسی از طبیعت باشد. ژانر بسیار پرطرفدار در این سبک از عکاسی، عکاسی حیات‌وحش است. عکاسان این حرفه سختی‌های زیادی را متحمل میشوند و گاه جان خود را به خطر می‌اندازند تا بتوانند تصویری را ثبت کنند.

عکاسی هنری

عکاسی هنری

عکاسی هنری شاخه‌ای نسبتا مهجور در عکاسی است. کمرنگ بودن جنبه‌ی مالی در این عرصه باعث شده، کمتر کسی به صورت تخصصی این سبک را دنبال کند. نگاه هنری این سبک از عکاسی نگاهی ظریف و با دقت است. عکاس هنری، هنرمندی است که قصد دارد از نگاه دوربین و لنز خود، پیامی را منتقل کند و دغدغه‌ی خود را بیان کند.

خلاقیت و نگاه نقادانه دو عنصر مهم برای هنرمندی است که در زمینه عکاسی هنری فعالیت میکند. صحنه‌هایی که ما هر روز میبینیم و شاید بی توجه از کنار آن رد میشویم میتواند سوژه‌ی یک عکاس هنری باشد!

ارسال یک نظر