خانه فرهنگ مشارکتی سیحون

برخی دوره های ما

آموزشگاه هنری سیحون

  /  مقالات   /  آموزش آواز از چه بخش‌هایی تشکیل میشود؟
آموزش آواز

آموزش آواز از چه بخش‌هایی تشکیل میشود؟

این روزها علاقه مندان زیادی به دنبال کسب مهارت و هنر آواز خواندن و ورود به این عرصه هستند. خوانندگی طرفداران زیادی در نسل جوان پیدا کرده. طرفدارانی که بعضا دوست دارند راه پر پیچ و خم خواننده شدن را یک شبه طی کنند. همین قشر کوچک از علاقه مندان عجول باعث شده اند که متدهای غیر اصولی و آموزش‌های غلط مرسوم شوند.

راه هایی که بعضا به بیراهه ختم شده و باعث ایجاد آسیب به حنجره، دلزدگی و سرخوردگی در فرد شده و او را از آرزوهایش دور میکند. در این نوشته قصد داریم متدهای صحیح و بخش های مختلف آموزش آواز را به شما معرفی کنیم.

سلفژ

یکی از اصلی‌ترین بخش های آموزش آواز، سلفژ است. بخش زیادی از آموزش آواز به سلفژ اختصاص دارد. این مهارت به شما می‌آموزد که با استفاده از حنجره خود چطور نت‌های موسیقی را به درستی ادا کنید. تمرینات سلفژ معمولا با ساز پیانو انجام میشود به طوری که استاد یک نت را مینوازد و شما پس از شنیدن باید صدای آن نت را با حنجره خود تولید کنید. این کار نیاز به تمرین زیاد و پیگیری دارد. شاید ماه ها زمان لازم باشد تا بتوانید نت‌ها را به درستی بخوانید. پس از آن سال ها زمان میبرد که بتوانید فاصله نت‌ها را بشناسید و به اجرای آنها با صدای خود تسلط کامل پیدا کنید. پس در فراگیری دانش سلفژ اصلا عجله نکنید و انتظار نتیجه ی یک شبه هم نداشته باشید.

صداسازی

اگر بخواهیم در یک جمله صداسازی را تعریف کنیم نتیجه این میشود: ” شناخت قابلیت های صوتی بدن و به کارگیری آن به بهترین شکل”

صدا سازی نیز بخش مهمی از آموزش آواز است. گاهی به غلط با این سوال روبرو میشویم که صداسازی مربوط به کدام سبک منظور شماست؟ باید توجه کنید که صداسازی ارتباط مستقیمی با سبک انتخابی شما ندارد. تمرینات و آموزش های صداسازی، نهایتا به این منجر میشوند که شما قابلیت های صوتی حنجره تان را شناسایی کنید. بدنتان را به شکل یک ساز تصور کنید و خاصیت صوتی آن را بشناسید. پس از آن به شما آموخته میشود که به بهترین شکل از ویژگی های حنجره تان استفاده کنید.

البته داشتن شناخت نسبت به سبک انتخابی شما در تمرین آواز موثر است. داشتن درک درست از خصوصیات آوازی یک سبک حتما در مسیر یادگیری تمرین شده و جای خود را در حنجره شما پیدا خواهد کرد.

تکنیک های آواز

یادگیری بسیاری از تکنیک ها از طریق شنیدن و تکرار کردن اتفاق می افتد. دقت شنیداری در آموزش موسیقی امر مهمی است. شما به عنوان یک هنرجوی دوره آواز باید به موسیقی هایی که گوش میدهید دقت کرده و تکنیک های آوازی آن را مورد بررسی قرار دهید. تکنیک ها، تحریرها و تزیین هایی که در آواز مشاهده میشود، همگی با تمرین و ممارست اتفاق می افتند و خیلی از آنها برخواسته از خلاقیت هنرجویان است. البته اساتید موسیقی هم در آموزش این تکنیک ها نقش موثری دارند.

تنفس صحیح

یادگیری این مساله در آموزش موسیقی نقش موثری دارد.  یادگیری تنفس صحیح یکی از بخش های مهم آموزش آواز است که اساتید تاکید زیادی روی این مساله دارند. تقویت عضلات حنجره و دستگاه تنفسی منجر به آزاد شدن صدا و راحتی فرد هنگام آواز خواندن میشود. این مهارت هم نیاز به تمرین دارد و در متدهای معتبر بخش مهمی را به خود اختصاص داده.

ارسال یک نظر