آموزشگاه هنری سیحون

  /  دسته‌بندی نشده   /  آموزش آهنگسازی و تنظیم رو از کجا شروع کنم؟
آموزش آهنگسازی و تنظیم

آموزش آهنگسازی و تنظیم رو از کجا شروع کنم؟

آهنگسازی یکی از جذاب ترین بخش های موسیقی ست. یک نوازنده نهایتا میتواند از یک تکنوازی لذت ببرد ولی یک آهنگساز از حس خلق کردن یک موسیقی به طور کامل. رسیدن به مرحله آهنگسازی و تنظیم پیش نیازهایی دارد. هر هنرجو برای رسیدن به مرحله ای که بتواند یک موسیقی را به طور کامل بسازد، نیاز به یادگیری مهارت هایی دارد. یادگیری تئوری موسیقی اولین مرحله است پس از آن باید با هارمونی آشنا شود و مبانی هارمونی را به خوبی درک کند. در کنار این مراحل یادگیری پیانو الزامی است. پس از این دوره مقدماتی کار کمی حرفه ای تر میشود .آموزش ساخت ملودی و ارکستراسیون قسمت پیچیده تر ماجراست که در مراحل بعدی انجام میشود.

آهنگسازی به طور کلی به توانایی و استعداد ساخت ملودی و هارمونی آهنگ گفته میشود. ایده ی شکل گیری اولیه یا اتود میتواند با پردازش هایی که توسط آهنگساز صورت میگیرد، تبدیل به یک موسیقی استاندارد شود.  تعیین گام یک آهنگ ، تعیین ملودی اصلی و ملودی های همراهی کننده و اتصال ترانه یا شعر بر روی موسیقی، از اصلی ترین وظایف آهنگساز است که هرکدام در چند بخش اصلی انجام میگیرد.

لازم به ذکر است که یادگیری استفاده از چند نرم افزار نمی‌تواند به تنهایی عامل موفقیت در آهنگسازی باشد. آشنایی با علم موسیقی و کسب تجربه در این زمینه لازمه ی ورود به دنیای آهنگسازی است.

این روزها واژه ی آهنگساز به نادرست به ملودی ساز گفته میشود. در جریان امروز موسیقی پاپ ایرانی، کسی که برای ترانه، ملودی میسازد، خود را به غلط آهنگساز مینامد. در حالی که آهنگسازی بدون داشتن علم تئوری موسیقی، هارمونی و مقدمات ساخت ملودی اصلا معنایی ندارد.

آموزش تئوری موسیقی

شناخت در هر رشته ای با آگاهی پیدا کردن به اصول و قواعد آن رشته خاص حاصل میشود. موسیقی نیز از این قاعده مستثنا نیست. شما ممکن است نوازنده ی خوبی باشید اما تبدیل شدن شما به یک آهنگساز، نیازمند اشراف نسبی بر روی مبانی تئوری موسیقی و استفاده از آنها در عمل میباشد.

هرکسی که در زمینه موسیقی فعالیت میکند و یا آموزش‌های موسیقی را میگذارند به یادگیری اصول تئوری موسیقی نیازمند است. یک موزیسین باید خواندن موسیقی، نوشتن نت های موسیقی و درک بخش های مختلف یک موسیقی را به صورت علمی بداند و با نواختن حداقل یک ساز، به صورت عملی تجربه ی لمس موسیقی را داشته باشد.

خوشبختانه کتب زیادی در زمینه آموزش تئوری موسیقی نوشته شده است. پیشنهاد آموزشگاه موسیقی سیحون، همیشه کتاب  تئوری بنیادی موسیقی تالیف پرویز منصوری بوده است. چرا که این کتاب به صورت ساده و صحیح، تئوری موسیقی را برای نوآموزان، شرح میدهد و نیاز به منبع دیگری نخواهند داشت.

پیانو:

 معمولا سازی است که یادگیری آن لازمه‌ی آهنگسازی است. پیانو از این جهت که دسترسی ساده ای به همه‌ی نت ها دارد و نسبت به سازهای دیگر دامنه صوتی وسیع تری دارد برای یادگیری آهنگسازی بسیار موثر است.

پیانو علاوه بر اینکه در یادگیری عملی موسیقی بسیار کاربردی است ، میتواند در آموزش سلفژ، آموزش هارمونی و آکورد نوازی هم به آهنگساز دید بهتری بدهد.

سلفژ:

در ابتدای مسیر یادگیری موسیقی ممکن است کلمه ی “سلفژ” کمی ناآشنا به نظر برسد. اما باید بدانید سلفژ دقیقا همان نت‌خوانی است که هنرجو در این بخش با مبانی نت‌خوانی به صورت تئوری و عملی آشنا میشود. برای خواندن و نوشتن موسیقی از خط به خصوصی استفاده میشود که بین همه‌ی موزیسین های دنیا مشترک بوده و قابل خواندن است. این خط، در واقع الفبای موسیقی است و هر هنرجویی باید در ابتدای راه آموزش سلفژ را در برنامه خود داشته باشد . لازم به ذکر است که یادگیری و تسلط کامل بر این خط و زبان ، نیازمند تمرین فراوان و دوره مطالب به صورت منظم میباشد.

آموزش هارمونی موسیقی

هارمونی در اصل زمینه صوتی موسیقی را تشکیل میدهد. علم هارمونی بر جایگاه آکوردها در موسیقی و چگونگی ارتباط بین آکورد ها ارتباط دارد. حرکت های صوتی مختلف صدادهی آهنگ از حرکت صداهای مختلف آهنگ یعنی باس، تنور، آلتو و سوپرانو در طول آهنگ تشکیل می‌شود. یعنی اینکه در طول زمان کدام صداها به بالا بروند، کدام صداها پایین بروند و کدام صداها در جای خود باقی بماند. به عبارت دیگر آکوردهای ما چگونه به هم وصل شوند تا نتیجه مناسب و دلخواه ما را در موسیقی نهایی ایجاد کنند. به عنوان یک آهنگساز، آموزش هارمونی موسیقی برای شما امری ضروری است. بدون شناخت از ساختار آکوردها و چند صدایی ها نمیتوان صدادهی خوبی از موسیقی انتظار داشت.

شناخت گام‌های ماژور و مینور و درجات هر کدام

استفاده کاربردی از فاصله ها در تولید آکورد

درک مفهوم تنالیته و تولید موسیقی تنال

و آشنایی با مفهوم بافت در موسیقی

بخش های اصلی آموزش هارمونی هستند.

تنظیم کننده دقیقا چکاری میکند؟

پس از ساخت ملودی و هارمونی یک آهنگ، نوبت به فرایند تنظیم میشود. البته فرایند انتخاب آکوردها و هارمونی را میتوان جزی از تنظیم آهنگ دانست. در این مرحله بر اساس هارمونی انتخاب شده، ملودی های همراهی کننده، بخش های ریتم ، باس و دیگر بخش ها برای آهنگ ساخته می شوند. انتخاب این که چه سازهایی در یک آهنگ نقش آفرینی کنند از تصمیماتی است که در مرحله تنظیم  گرفته میشود. شناخت سازها و نحوه استفاده و ترکیب آنها و همچنین معرفی بهترین سمپل‌ها  و بانک‌های صدا برای هر یک از آنها و همچنین طریقه نصب و گرفتن صدای حرفه ای از این VST ها از جمله مواردی است که در بخش آموزش آهنگسازی و تنظیم، تدریس می شود. لازم به ذکر است. استفاده کاربردی از نرم افزارها در این مرحله امری ضروری است. نرم افزارهای کیوبیس و اف‌ال‌استودیودر این عرصه بسیار کاربردی و شناخته شده هستند و در اکثر دوره های آموزش آهنگسازی و تنظیم ، آموزش یکی از این نرم‌افزارها به صورت کامل ارائه میشود.

کلام آخر:

به یاد داشته باشید برای شروع یادگیری آهنگسازی و تنظیم هیچوقت دیر نیست حتی بدون داشتن هیچ دانش قبلی میتوانید از صفر آموزش های مربوط به آهنگسازی و تنظیم را شروع کرده و قدم به قدم پیش روید. باید بدانید که کسب این مهارت نیاز به تمرین، تلاش و پشتکار زیادی دارد و نباید با دلسردی آن را پیگیری نمود. شروع خوب همیشه میتواند بهترین اتفاق برای یک هنرجو باشد. پس لطفا هرچه زودتر مراحل یادگیری را شروع کنید.

ارسال یک نظر