آموزشگاه هنری سیحون

  /  مقالات   /  آسان‌ترین سازها برای یادگیری
سازهای انتخابی

آسان‌ترین سازها برای یادگیری

یادگیری موسیقی برای اکثر افراد جذاب است. اما درصد کمی از این افراد راه یادگیری موسیقی را میپیمایند. دلیل این موضوع به نظر شما چیست؟

برخی معتقدند که یادگیری موسیقی مختص سنین جوانی و نوجوانی ست. جمله ی معروف “از ما دیگه گذشته” هم گفته ی همین افراد است. اما واقعیت در واقع خلاف این موضوع است.

افراد زیادی در سنین میانسالی به دنبال فراگیری هنر ، در آموزشگاه های موسیقی ثبت نام کرده و نسبت به هدفی که داشته اند، موفق هم بوده اند.

پس هدف گذاری درست و منطقی هم در یادگیری شما تاثیرگذار است. شاید در سن میانسالی سخت بتوان رویای موزیسین شدن را تحقق بخشید. اما میتوان با تمرین و پشتکار، یک ساز را به صورت نیمه تخصصی فرا گرفت. که هم باعث لذت بردن شما از موسیقی خواهد شد و هم اطرافیانتان از آن لذت خواهند برد.

برای اینکه بتوانید در این دوره نواختن ساز را شروع کنید، بهتر است به دنبال سازهایی بروید که نواختن آنها کمی آسان تر است.

در این مقاله قصد داریم چند ساز که یادگیری آنها ساده تر است است را معرفی کنیم.

دقت داشته باشید که این سازها هم نیاز به تمرین دارند، اما به نسبت سازهای دیگر، فراگیری آنها سریع تر انجام میشود.

ساز تنبک

تنبک

تنبک سازی کوبه ای است. در موسیقی سنتی ایرانی بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. و سازی پر طرفدار در بین هنردوستان است. تمبک، سازی ریتمیک است. به همین دلیل شما برای فراگیری آن نیازی به شناخت نت ها ندارید. همین مساله باعث سهولت یادگیری تنبک میشود.

این ساز هم به صورت گروه نوازی استفاده میشود و هم میتوان با آن تکنوازی کرد. اگر مدت هاست که به دنبال یادگیری موسیقی هستید و به علت مشغله های کاری و کمبود وقت نتوانسه اید به آن بپردازید؛ تنبک میتواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

سه تار

سه تار

ساز سه تار جز سازهای زهی است. یک ساز اصیل ایرانی که حجم صدای کمی دارد. این ساز به علت داشتن بدنه ای کوچک و تعداد سیم های کمتر یادگیری نسبتا آسانی دارد. شما میتوانید با ثبت نام در یکی از آموزشگاه های موسیقی ، دوره آموزش سه تار خود را شروع کنید. با روزی ۴۵ دقیقه تمرین پس از حدود ۶ ماه میتوانید چند قطعه ی زیبا بنوازید.

گرچه در یادگیری هنر، انتهایی وجود ندارد. اما ابتدای مسیر یادگیری ساز سه تار نسبتا آسان و سریع است.

گیتار

گیتار کلاسیک

ساز دیگری که یادگیری آن آسان تر و سریع تر انجام میشود گیتار است. گیتار در دسته ی سازهای زهی قرار دارد که هم میتوان با انگشت آن را نواخت و هم با پیک (مضراب گیتار).

گیتار انواع مختلفی دارد. در این بین، یادگیری گیتار کلاسیک آسان تر از انواع دیگر است. شما با گیتار کلاسیک میتوانید آهنگ های پاپ شناخته شده را بنوازید و همراه آن آواز بخوانید. این یکی از زیبایی های ساز گیتار است.

گیتار پاپ به نسبت باقی سبک های گیتار آسان تر بوده و با آموزش گیتار به مدت ۶ ماه و ۱ ساعت تمرین در روز، میتوانید چند ترانه ی پاپ دلخواه بنوازید.

پیانو

پیانو

از نظر دامنه ی صدایی که تولید میکند، کامل ترین ساز است. منظور از دامنه ی صدایی، فاصله ای است که بین زیرترین نت تا بم‌ترین نت ساز وجود دارد.

ساز پیانو به نسبت سازهایی که معرفی کردیم، کمی دشوارتر است. اما باز هم میتوان نواختن چند قطعه با آن را در مدت زمان کوتاهی فرا گرفت.

مزیت اصلی پیانو برای مبتدیان، ثابت بودن جای نت ها و نظمی است که بین نت ها وجود دارد. یعنی شما نیازی ندارید برای تولید صدای یک نت، سیم ها را از جایی بگیریم. فشار دادن هر کلاویه در پیانو مساوی است با نواختن یک نت.دوره آموزش پیانو را میتوان در آموزشگاه های مطرح ثبت نام کرد و یا با معلم خصوصی آن را فرا گرفت

با تمرینی حدود ۱ ساعت در روز خواهید توانست در کمتر از یک سال، چند قطعه را به زیبایی بنوازید.

سنتور

آموزش سنتور

از نظر ساختاری ، شباهت های زیادی بین سنتور و پیانو وجود دارد. اما صدای این دو ساز، کاملا با یکدیگر متفاوت است. سنتور یکی از سازهای اصیل ایرانی است که اتفاقا یادگیری آن در ابتدا، آسان است.

سنتور حجم صدای زیادی دارد. صدای دلنشین آن باعث شده ، طرفداران زیادی داشته باشد. افراد زیادی مشتاق یادگیری سنتور هستند. برای سنتور نوازی مقدماتی ، شما میتوانید با ثبت نام در کلاس های آموزش سنتور و داشتن حداقل ۱ ساعت تمرین در روز. پس از حدود ۸ ماه، چندین قطعه برای ارائه خواهید آموخت.

برای یادگیری کامل دستگاه های موسیقی سنتی و ردیف نوازی باید دوره حرفه ای را نیز بگذرانید.

ارسال یک نظر