خانه فرهنگ مشارکتی سیحون

برخی دوره های ما

مرکز آفرینش‌های هنری سیحون

  /  مقالات   /  مزایای آموزش موسیقی به کودکان
آموزش موسیقی به کودکان

مزایای آموزش موسیقی به کودکان

یکی از مهارت هایی که اکثر والدین برای کودکانشان ضروری میدانند آموزش موسیقی و ساز زدن است. نواختن ساز توسط کودکان، باعث رشد مغز و مهارت های دیگر کودکان میشود. علاوه بر این اعتماد به نفس کودکان را از سنین پایین شکل میدهد. آموزش موسیقی کودکان خود روش های خاصی دارد که با آموزش‌های دیگر موسیقی متفاوت است.

تحقیقاتی که در سال 2004 در تورنتو صورت گرفت، ثابت کرد که یادگیری سازی همچون گیتار باعث بالا رفتن میزان IQ و توانمندی ذهن کودک میشود. این تحقیقات همچنین نشان داد، تاثیر آموزش هایی که فرد در دوران کوردکی دیده است، حتی پس از قطع این آموزش ها پایدار خواهد بود. در این نوشته قصد داریم توضیحاتی درباره متدهای آموزش موسیقی کودکان و تاثیرات ناشی از این آموزش ها ارائه دهیم.

جدیدترین روش‌های یادگیری موسیقی برای کودکان

یکی از روش های نوین برای آموزش موسیقی به کودکان، آموزش در کنار بازی و سرگرمی است. کشیدن شکل نت‌های موسیقی روی اسباب بازی ها یا آموزش موسیقی با استفاده از انیمیشن ها و یا فیلم های مناسب سنین پایین است.

همچنین توصیه میشود که آموزش های موسیقی به کودکان نباید خیلی فشرده و پر فشار باشد. این عامل میتواند باعث دلزدگی کودکان از موسیقی شود و آنها را از پیمودن ادامه مسیر دلسرد کند. ضمن اینکه مناسب ترین سن برای شروع آموزش‌های موسیقی، 6 سالگی است. باید توجه داشت که آموزش موسیقی به کودکان کمتر تا قبل از 6 سالگی توسط روانشناسان کودک توصیه نمیشود.

مزایای آموزش موسیقی به کودکان

آموزش موسیقی تاثیرات شگفت‌انگیزی بر سلامت روان انسان میگذارد. اگر این آموزش ها از سنین پایین آغاز شود این تاثیرات به مراتب بیشتر و عمیق‌تر خواهد بود. چند تاثیر شگفت انگیز آن را در زیر لیست کرده ایم:

افزایش هوش هیجانی و هوش منطقی

فرایند آموزش موسیقی باعث ارتباط قوی بین دو نیمکره ی مغز میشود. هرچه آموزش در سن پایین تری آغاز شود این پیوند قوی تر و تاثیرگذارتر خواهد بود. موسیقی همچنین، باعث فعال کردن بخش های مختلف مغز شده و هوش کودک را رفته رفته افزایش میدهد.

ایجاد خلاقیت

قدرت تجسم و خلاقیت کودکان با تمرین موسیقی تقویت میشود. این مساله در دیگر بخش های زندگی کودکان تاثیر بسزایی میگذارد.

توانایی درک بهتر مفاهیم

قدرت ذهن کودکانی که موسیقی کار می کنند به مرور زمان بیشتر می شود و توانایی درک اطلاعات و مفاهیم را بهتر دارند.

بهبود عملکرد درسی

برخی از والدین تصور می کنند که فعالیت موسیقی برای کودک باعث کاهش عملکرد درسی و نرسیدن به درس می شود در صورتی که تحقیقات برعکس این را نشان داده اند. طبق تحقیقاتی که در مدارس آمریکا انجام شده است نمره و عمکلرد درسی دانش آموزانی که ساز مینواختند بهتر از سایر بچه ها بوده است. که دلیل اصلی آن افزایش تمرکز با تمرین های موسیقی است که دردرس خواندن هم تاثیر مثبت می گذارد.

تاثیر آموزش موسیقی به کودکان در پیشرفت زبان

این نکته شاید کمی عجیب به نظر برسد. شاید از خود بپرسید آموزش موسیقی چه ارتباطی با فراگیری زبان دارد؟

در پاسخ باید گفت: نوزادان از زمان تولد آمادگی لازم برای رمزگشایی صداها و کلمات را دارند. با بیشتر شدن سن به تدریج این توانایی کمرنگ تر شده و کودک به آنچه که از قبل آموخته است، وابسته میشود.آموزش موسیقی به دلیل افزایش فعالیت مغز میتواند این توانایی را پرورش دهد و از افول این فرایند جلوگیری نماید.

ارسال یک نظر