خانه فرهنگ مشارکتی سیحون

برخی دوره های ما

آموزشگاه هنری سیحون

  /  مقالات   /  یادگیری موسیقی چه تاثیری بر شما دارد؟
تاثیرات یادگیری موسیقی

یادگیری موسیقی چه تاثیری بر شما دارد؟

این سوال را از افراد زیادی شنیده ایم که میگویند: یادگیری موسیقی چه تاثیری بر روی ما دارد؟ آیا یادگیری موسیقی مزیتی برای زندگی و روحیات ما دارد؟ یا شاید شما نیز جز آن دسته از افراد باشید که فکر میکنید صرف کردن وقت برای یادگیری موسیقی، امری بیهوده است. اما باید به شما بگویم که سخت در اشتباهید. شاید پرداختن به مسائل مالی این روزها بیشترین وقت را در زندگی روزمره شما به خود اختصاص میدهد. اما باید بگویم که یادگیری موسیقی و ساز زدن میتواند روحیات شما را با تغییرات مثبتی روبرو کند و نگرش شما را به دنیا عوض کند.

در این نوشته قصد داریم شما را با برخی مزایای یادگیری موسیقی و تاثیرات آن در زندگی روزمره آشنا کنیم.

تقویت ارتباط بین دو نیمکره مغز

تحقیقات نشان میدهد، کسانی که مقداری از وقت خود را در روز صرف یادگیری موسیقی میکنند، از بافت سپید بیشتری در جسم پینه‌ای مغز خود برخوردارند. این یعنی که نیمکره خلاق سمت راست و نیمکره تحلیلگر سمت چپ به خوبی با یکدیگر ارتباط برقرار میکنند. مساله ی ارتباط بین دو نیمکره تاثیرات مثبتی در عملکرد مغز و ایجاد خلاقیت فرد دارد. البته این تاثیر برای همه افراد یکسان نیست. و دو عامل سن و میزان تمرین موسیقی  بر این مساله تاثیر مستقیم دارد.

آلبرت انیشتین درباره موسیقی میگوید: ” زندگی بدون نواختن یک ساز برای من قابل تصور نیست. با موسیقی خیال پردازی میکنم و رویاهایم را در موسیقی پیدا میکنم. چیزی لذت‌بخش‌تر از نواختن ویولن در زندگی نمیبینم.”

با این تفاسیر ارتباط موسیقی با بهبود عملکرد مغز، مساله ی روشنی به نظر میرسد. یادگرفتن یک ساز ،ذهن را فعال میکند و حافظه و تفکر انتزاعی را که هردو لازمه یادگیری علوم هستند، تقویت میکند.

تاثیر موسیقی بر کاهش اضطراب

یادگیری موسیقی، تاثیر مثبتی بر تقویت حس آرامش دارد. متخصصین گفته اند که نواختن ساز باعث کاهش فشار خون و کاهش ضربان قلب میشود. ضمن اینکه ساز زدن و تمرین هر روزه یک چالش زیبا در زندگی به وجود می‌آورد. وقتی که شما زدن یک قطعه را در طول یک هفته تمرین میکنید و پس از مدتی آن را به خوبی فرا میگیرید؛ این کار به شما حس خوب موفقیت را هدیه میدهد و شما خود را صاحب یک دستاورد می‌دانید.

بهبود فرایند تکلم در کودکان

نواختن ساز نه تنها بر پردازش آواهای موسیقایی کمک میکند، بلکه در پردازش آواهای صامت و مصوت در کلام هم نقش دارد. طی تحقیقاتی که در سال 2018 در آمریکا مشاهده شد کودکانی که پیانو مینواختند به میزان چشمگیری در تشخیص کلماتی که تنها در یک حرف صامت متفاوت بودند عملکرد بهتری داشتند. این پژوهشگران معتقدند نواختن پیانو حتی بیشتر از مطالعه ی اضافی در تشخیص صداها تاثیر دارد.

پژوهش دیگری که در سال 2014 انجام شد ثابت کرد که موسیقی میتواند به کودکان در پردازش کلمات کمک کند. این محققان گمان میکنند موسیقی و کلام ویژگی‌های مشترکی مثل زیر و بمی، زمان‌سنجی . طنین دارند و مغز از گذرگاه‌های عصبی یکسانی برای پردازش هر دوی آنها استفاده میکند. میتوان با اطمینان گفت آموزش موسیقی تاثیر مثبتی بر روی تکلم کودکان دارد

کاهش سرعت روند پیری مغز

طبق تحقیقات به عمل آمده، تاثیرات موسیقی در پردازش کلام و حافظه تا سنین کهنسالی به قوت خود باقی میماند ، حتی اگر بعد از دوران کودکی فراگیری ساز را رها کرده باشند. طی تحقیقی در سال 2015 در کانادا معلوم شد، افراد سالخورده ای که در دوران جوانی نواختن ساز را یادگرفته بودند در مقایسه با کسانی که آموزش ندیده بودند، سرعت تشخیص کلام در آنها به میزان 20 درصد بیشتر بود. در تحقیق دیگری افراد سالخورده ای که به مدت 10 سال آموزش موسیقی دیده بودند در مقایسه با گروه دیگر که هرگز آموزشی ندیده بودند، اطلاعات حسی بیشتری مثل داده های شنیداری، تصویری و لامسه ای را به خاطر میسپردند.

تقویت مهارت‌های ریاضی و علمی

مفاهیم مختلف موسیقی یعنی نوت ها، آکوردها، اوکتاوها، ریتم و متر، همگی از نقطه نظر ریاضی قابل درک هستند. تحقیقات نشان می‌دهد میان نواختن موسیقی و رشد مهارت‌های ریاضی ارتباط وجود دارد. طی پژوهشی مشاهده شد خردسالانی که نواختن کیبورد را یاد می‌گرفتند در تست استدلال فضایی-گذرا عملکرد بهتری از خود نشان دادند. استدلال فضایی-گذرا به توانایی تجسم ذهنی اشکال فضایی و درک چگونگی جاسازی آن‌ها در یکدیگر گفته می‌شود. پژوهشگران معتقدند که تقویت استدلال فضایی-گذرا موجب بهبود عملکرد در علم و ریاضیات می‌شود.

برای ارتباط با بهترین آموزشگاه موسیقی تهران روی لینک آبی کلیک کنید

ارسال یک نظر