آموزشگاه هنری سیحون

  /  دسته‌بندی نشده   /  ۴ نکته که در خرید ساز باید به آن توجه کنید
نکات خرید ساز

۴ نکته که در خرید ساز باید به آن توجه کنید

خرید یک ساز مناسب از آن مسائلی ست که همیشه برای هنرجویان تازه وارد به دنیای موسیقی دغدغه بوده. داشتن سازی مناسب و استاندارد یکی از رکن‌های مهم یادگیری است. البته شاید شما نتوانید از همان ابتدای شروع یادگیری موسیقی، ساز دلخواه خود را خریداری نمایید. گاهی نیز لزومی به انجام این کار نیست. اما بسیار مهم است که ساز خریداری شده از استانداردهای لازم برخوردار بوده و مورد تایید استاد موسیقی شما قرار بگیرد.
یک ساز خوب به شما در یادگیری هرچه بهتر آن، انگیزه و انرژی می‌دهد. یک ساز خوب، توانایی‌ها و نقاط ضعف شما را بهتر به نمایش می‌گذارد؛ و از این طریق موجب بهبود مسیر یادگیری شما خواهد شد.
همان‌طور که برای یافتن یک آموزشگاه موسیقی در تهران و یا هر شهر دیگری باید نکات مهمی را در نظر داشته باشید؛ هنگام خرید ساز نیز نکات مهم گفته شده در این نوشته را فراموش نکنید.

مشاوره با افراد خبره

بسیاری از نکات را می‌توانید بدون کمک گرفتن از افراد خبره نیز در نظر داشته باشید؛ اما وجود یک فرد متخصص در ساز انتخابی شما، می‌تواند کار خرید ساز را بسیار ساده‌تر کند.
معمولا افراد خبره و اساتید موسیقی، با دیدن ساز و کمی نواختن با آن، به خوبی می‌توانند کیفیت آن را بسنجند. به همین دلیل است که بسیاری از اساتید موسیقی تریجح می‌دهند در ابتدای کار در این زمینه به هنرجویان خود کمک کنند. چراکه خرید یک ساز مناسب کار استاد را هم برای آموزش ساده‌تر می‌کند. باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر ساز شما مناسب و استاندارد نباشد، ممکن است رفته رفته شما را از آموزش موسیقی دلسرد کند. همچنین استفاده از ساز غیر استاندارد میتواند مشکلات جسمی و ضایعاتی در دست یا کمر شما به وجود بیاورد.

سلامت فیزیکی

فرقی نمی‌کند ساز انتخابی شما تار باشد یا ساکسیفون. به هر حال در تمامی ساز‌ها سلامت فیزیکی دستگاه بسیار مهم است. بنابراین هنگام خرید ساز، به دقت و با حوصله بخش‌های مختلف آن را بررسی کنید و از سلامت فیزیکی و ظاهری آن مطمئن شوید.
بسیاری از موارد مشکل دار را حتی افراد ناآشنا با ساز نیز می‌توانند تشخیص دهند. هرگونه ترک خوردگی، شکستگی، آثار ترمیم و بازسازی، تعمیر و… از این جمله هستند.
با دقت در این موضوع حداقل می‌توانید مطمئن باشید ساز خریداری شده از نظر ظاهری و فیزیکی سالم است. بهتر است برای شروع از یک ساز نو استفاده کنید و تا حد امکان از خرید ساز دست دوم خودداری کنید.

برند و مارک ساز

سازهای مختلف دارای نام سازنده و برند مشخص خود هستند. فرقی نمی‌کند که سازهای سنتی ایرانی یا سازهای جهانی مدنظر شما باشد. به هر طریق در هر سازی نام بعضی سازندگان در صدر فهرست باکیفیت‌ترین‌ها قرار می‌گیرد. همچنین معمولا هر سازنده‌ای، مدل‌های گوناگونی از یک ساز را تولید می‌کند.
البته معمولا هنرجویان مبتدی نیازمند بهترین برندها و مدل‌های موجود در بازار نیستند. با این وجود شناخت برندها و کیفیت آنها، کمک می‌کند تا هنگام انتخاب ساز، از اصالت و کیفیت آنها اطلاع کافی داشته باشند.
بعضی مدل‌ها برای یادگیری مناسب‌تر هستند. همچنین بعضی مدل‌ها برای نواختن به سبکی خاص طراحی شده‌اند. در این زمینه نیز می‌توانید از استاد یا آموزشگاه موسیقی خود کمک بگیرید.

صدای ساز

کارایی یک ساز به تولید صدای گوش‌نواز است. بنابراین با هر قیمت و مارک و مدلی، اگر از پس این وظیفه به خوبی بر نیاید، طبیعتا مناسب شما نخواهد بود.
معمولا خریداری ساز به شرط داشتن صدای استاندارد انجام می‌شود. در این زمینه هنرجویان مبتدی بهتر است از استاد خود بخواهند ساز آنها را بررسی کرده و در این زمینه از او تایید لازم را دریافت کنند.
فراموش نکنید که این نکته را برای تمامی سازها، چه مدل‌های گران‌قیمت و چه مدل‌های ارزان‌قیمت، باید در نظر داشته باشید. گاهی سازهای برند و معتبر نیز به دلیل اشکالات فیزیک و نامشخص، در زمینه تولید صدای استاندارد دچار مشکل هستند. بنابراین سنجش صدای ساز در همه حال باید انجام شود.

ارسال یک نظر